A Szadko Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov 1898. január 7-én, Moszkvában bemutatott operája. A librettó forrásául több legenda szolgált, a zeneszerző a cselekményt nem felvonásokra, hanem hét jelenetre osztotta.
A zeneszerző 1867-ben először szimfonikus költeményt írt Szadko címen, az operán azonban csak 1894-ben kezdett dolgozni. Amikor elkészült, a színházak zárva maradtak előtte. Ebben nagy szerepet játszhatott Napravnyik cseh származású zeneszerző, aki ekkoriban cári udvari karmestere volt és nyilván veszélyes vetélytársat látott a tehetséges Rimszkij-Korszakovban. A zeneszerzőt végül Mamontov húzta ki a bajból, aki magánoperaházában nagy sikerrel előadatta a Szadkót. Az opera leghíresebb – és szerintem legszebb – részlete a Hindu dal:
Az opera a késő romantika képviselőjeként az orosz népi ihletésű zene egyik legszebb példája. Az opera legjobban sikerült részei a színes természetábrázolások, a telt hangzású kórusok, illetve a szerelmi jelenetek gyengéd lírája. A szerző a fantasztikumot a kromatika segítéségével különböztette meg a földi világtól. Hangszerelése sokszínű, a zenekari kíséretben egy-egy részlet erejéig szóló feladatott kap a hegedű, a fuvola, az oboa, a klarinét és a trombita is. Még a kíméletlen önkritikával rendelkező Rimszkij-Korszakov is a legjobb operájaként tartotta számon, akárcsak az utókor. (Till Géza: Opera)
-viita-